ODŽITÍ

Odžití si, odtrpění – jedna ze zvláštních rovin v samotném životě, a znatelně i v rámci regresní či progresní terapie. Poměrně často se s klienty dostávám k otázce, jestli je nutné, aby za své dřívější “viny, chyby”, pykali celý tento život nebo dokonce i dál. Je to otázka přenášení si něčeho svazujícího a jakoby nevyhnutelného z minulých období či vtělení.

Neznám na ni universální odpověď, mohu jen sdílet možná východiska, která některým klientům v jejich životech fungují.

Otázka se točí kolem “nevyhnutelného” karmického dopadu z dříve zaseté příčiny. Příčina a důsledek, setba a plody, v těch horších případech “zločin a trest”.

S věcmi “odžití” se spojuje ale také to, zda je opravdu nutné (k ponaučení jedince a “uzavření” jeho okruhu určité zkušenosti), aby se to, co dříve sám působil druhým, prožil na vlastní kůži. V některých případech to tak je a v tomto smyslu je to krajně spravedlivé.

Existují však také příčiny, kdy “odžít si – protrpět” není bezvýhradně nutné. Existuje i komunikační cesta:

1. Pokud je člověku jeho přečin z minulosti jasný, je přijatý a je u něj jeho účinná lítost nad poškozením druhého, včetně ochoty požádat jej  (na úrovni duše, ne jen ega!) o “uvolnění” (omilostnění) vzhledem k jinak nutnému dopadu zpět, může se stát, že “karmická vazba s napětím” povolí.

2. Někdy to vyžaduje i hledání kompenzace, daru, který by vyrovnal karmický dluh. Jindy požádání přímo k Bohu s upřímnou lítostí a přijetím kroků k nápravě vztahů a vazeb, k jiným principům chování a záměru.

3. V neposlední řadě je dobré se přímo komunikačně ptát duchovně sjednocených bytostí (nebeských) na možnosti řešení.

Celou touto rovinou se vine jako hlavní motiv to, že karmu lze hlubinnou aktivitou velmi často měnit, že ne vždy je zcela nevyhnutelné naplnění “odžitím”. Ovšem je opravdu případ od případu třeba zjistit, jak hluboce daný člověk pochopil a hlavně vnitřně prožil bolest či třeba strach, který sám zasel do světa druhého člověka.

V takovémto ohledu je karma, kterou si někteří lidé “nechávají údajně kýmsi smazat” svrchovaně podstatným výchovným bodem vývoje lidské duše a cestou lidského ducha v tělesném světě. Na ty, co slibují “vymazání” karmy (tedy úplné obejití principu příčiny a následku, prosím, opravdu pozor). Nebudu raději rozvíjet, co si o jejich činnosti a oprávnění toto činit, myslím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error

Zaujaly Vás mé webové stránky? Sdílejte je s ostatními. :)