Kardinální otázky lidského bytí

Kardinální (zásadní) otázky lidského bytí se váží ke třem rovinám lidského bytí: k rovině pozemské, k rovině astrální a k rovině principiálně duchovní (celostní). Jsou to:

1. Pozemská (fyzicko-psychická) rovina – otázka: CO? Je kladena ve smyslu “Co mám dělat“? V rovině krajního materailisty se sbíhá v čistém ego zájmu otázky osobního prospěchu: KDO, CO a ZA Kolik? To reprezentuje zejména otázku tělesnou, hmotnou.

2. Astrální rovina – otázka: JAK? Je kladena zejména ve smyslu “způsobů“. Např. Jak to udělat lépe? Jak to zlepšit? Jak více cítit a prožívat? Je to otázka z úrovně lidské duše. Týká se pociťování života.

3. Duchovně principiální rovina (celostní). Otázka: PROČ? Je kladena v člověku v úrovni “principu” (základu jeho bytí) a jeho smysluplnosti. Může mít podobu: Proč tu jsem? Proč se mi to děje? Proč nemohu? Míří do úrovně lidského ducha a také duchovního rozměru bytí. Týká se tedy samotné esence a středu, smyslu života, který vyzařujeme, srdce.

Všechny tři otázky se v lidském životě vzájemně provazují a vytváří jediný celek, život člověka. Vztahují se k vertikální i horizontální ose života a pozemské inkarnace. Má-li tato “vše” mít smysl (úroveň ducha – princip), je třeba hledat způsob zlepšování a radostnějšího prožívání (duše) a konkrétního zakořenění  v činnosti zde (co zde dělám, čím se zde zabývám).

Pozn. více k rozvinutí těchto zásadních témat lidského života a jejich smyslu v rámci terapií a jistého mostu mezi minulostí a budoucností bude rozvinutou na přednášce “Hlubinné inspirační terapie a progrese” v sobotu 16. 2. 2019 na pražském festivalu Miluj svůj život, od 17.00 hod, učebna D (Modrá škola – kousek od stanice metra Praha-Háje).

Jste srdečně zváni.

dav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error

Zaujaly Vás mé webové stránky? Sdílejte je s ostatními. :)