Blog PJS

Duchovní fake news

V podstatě každodenně je řada lidí zaměstnána vytvářením, přijímáním a sdílením “duchovních fake news”. Dříve se tomu říkalo normálně: “falešné zprávy”, “neověřené zvěsti”, nebo taky “sousedské drby”. Tak jako i v jiných odvětvích šíření zpráv řada z nás potřebuje takový ezo-Blesk a ezo-Hrom, který každodenně zpestří jinak trochu nudné žití. Hádat a uhadovat, co je mezi námi, v nás, nad námi, pod námi i mimo nás.

Duchovní fake news se od těch všedních liší jen částečně. Lidé, kteří je vyhledávají si přejí často najít právě tak něco “fascinující, kouzelné a žádoucí”, jako jiní, kteří totéž hledají ve světě pop stars a osobností televizní obrazovky. Nebojte, není mým úmyslem to jedněm nebo druhým vyčítat. Každý máme něco.

Rád bych jen tento “duchovní zájem” trochu osvětlil. Jeho povaha tkví v hledání přesahu za veskrze viditelný svět. To, co dělá z tohoto zájmu “fake news” (nebo spíše “fake olds”?), je hledání a přijímání “záhadného” v jakémsi oparu, transovém poloomámení přísvitem Luny. Je to “lunární očarování”, dalo by se říci. Tak se píše o tajuplných planetách, které zatím nikdo nepotvrdil v jejich letu směrem k Zemi, výskytu tajuplných škůdců, s nimiž se autor zprávy většinou sám nesetkal, nebo v tajuplných věštbách, které už ale duchovním zrakem žádné orákulum neprohlíží. O mystériích viděných z rychlíku nebo spíše ze sklepa.

Duchovní fake news si našlo zcela nové uplatnění v přísvitném kouzlícím “ezoteričnu”.

Den co den se to jimi na sítích hemží. Tu najdeme náhledy o “prvotnosti gnostiků” v zvěsti křestanské a názor, že Bible celá je podvrh (málokdo k tomu roky studuje prameny obou směrů, anebo se zajímá o to, že žádný oficiálně zakotvený gnosticismus ještě v 19 století neexistoval).

Jindy se píše o předpovědích, které jsou právě tak možné jako nemožné – a na to, aby je někdo prohlídl jasným světlem svého ducha, zkrátka není kdy. Jindy se setkáváme s novohlasateli “neo” návratu šamanismu, slovanství či keltství. Co na tom, že zde v Evropě už žádné rodové kultury indiánských kmenů (v nichž měl šaman přirozené místo) nejsou. Co na tom, že i Slované jsou promícháni dávno s jinými kulturami a namísto popudlivého nacionalismu by nám více prospěly “slovanské ctnosti” štědrosti a pomoci si navzájem a krás našeho jazyka. Co na tom, že keltství s celým novodruidstvím nedává bez původních Keltů příliš smysl, jako je nedává novo-atlanťanství tam, kde už Atlantida zmizela ve vlnách oceánů.

Fake news takového typu je otázkou převážně astrální cítivosti některých jedinců. Velmi pozoruhodně dokáží do svého přeludů plného fluida pozvat stovy a tisíce nadšenců. A velmi dobře se toho dá někdy zneužít těmi, kdo v dávných inkarnacích (skutečně?) byly nepříliš úspěšnými mágy a čaroději. Tak i dnes se dá jimi “zasvěcovat” do všeličeho, a k radosti astrálních entit, který si vyberou svůj zisk. Takový pohled mi samozřejmě nemusíte věřit – je mnohem lépe si jej sám zrakem ducha a kritickým myšlením prověřit a ověřit. Abych tu náhodou také nehlásal fake news.

Krásný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error

Zaujaly Vás mé webové stránky? Sdílejte je s ostatními. :)